logo

Liverpool Belediye Başkanı Rothery, “Fethiye ile kardeş şehir olmak istiyoruz”


Pandemi dönemine rağmen Türkiye’ye tatile gelen İngiltere’nin Liverpool kenti belediye başkanı Anna Rothery, Fethiye Belediyesi’ni ziyaretinde çiçeklerle karşılandı.
Ziyarette açıklamalarda bulunan Liverpool Belediye Başkanı (Lord Mayor) Anna Rothery, ‘Fethiye Belediye Başkanı’yla kardeş şehir ve birlikte dayanışma konularını konuşmak istiyoruz’ ifadelerini kullandı. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da ‘Fethiye ile kardeş şehir olup birçok sosyal projeye birlikte imza atmak istiyoruz’ dedi. Belediye ziyaretinin ardından Rothery ve Karaca, Geçici Hayvan Bakım Merkezi ile Üzümlü Dastarhane’ye de ziyarette bulundu.

Yaklaşık bir hafta önce Fethiye’ye gelen Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’ya da ziyarette bulundu. Başkan Karaca’nın çiçeklerle karşıladığı Anna Rothery, Fethiye’de olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery, çeşitli hediyelerle birlikte Başkan Karaca’ya Liverpool futbol takımından Salah’ın formasını hediye etti. Rothery, ayrıca Başkan Karaca’nın eşi Çiğdem Karaca’ya da hediye sunarken belediye başkan yardımcıları Oğuz Bolelli ile Güzide Özkaya’ya da Liverpool’u anlatan hediyeler takdim etti. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da Fethiye’nin eski fotoğraflarından oluşan bir tablo ile yöresel ürünlerden oluşan bir paket ve el dokuması kilim hediye etti. Başkan Karaca’nın eşi Çiğdem Karaca da Anna Rothery’e el dokuması dastar sundu. Samimi bir sohbet havasında geçen ve Başkan Karaca’nın öğle yemeği verdiği buluşmada, her iki başkan da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rothery, “Güzel işler yapacağımıza inanıyorum”
Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery, en son Fethiye’ye 20 yıl önce geldiğini dile getirerek “Hala çok güzel bir şehir burası. Geldiğimden beri başkanla da görüşme fırsatı yakaladık. Fethiye Belediyesi’yle güzel bir diyalog halindeyiz. Fethiye Belediye Başkanı’yla kardeş şehir ve birlikte dayanışma konularını konuşmak istiyoruz. Çünkü her iki şehir de birbirine benzer, turizm odaklı ve hem başkanımız hem de kültür ve sosyal işler müdürüyle güzel işler yapacağımızı, güzel işler kuracağımızı düşünüyorum” dedi. Ayrıca, Fethiye’de günübirlik tekne turu yaptığını da söyleyen Rothery, “Dünkü tekneyle yaptığımız gezi, bizim için dinlendirici bir seyahat oldu. Tam da zihnimizin ihtiyaç duyduğu huzuru ve meditasyonu bulduk. Gelecekte yapabileceğimiz işleri düşünme fırsatımız da oldu” diye konuştu.

Karaca, “6 binin üzerinde İngiliz vatandaşı Fethiye’de yaşıyor”
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise yaptığı açıklamada “Liverpool, dünyanın en önemli şehirlerinden biri. Meslektaşımı belediyemizde ağırlamaktan çok mutlu oldum. Bu bölge İngilizlere çok yakın bir bölge ve binlerce İngiliz misafirimizi burada ağırlıyoruz. Aynı zamanda 6 binin üzerinde yerleşik İngiliz vatandaşımız burada bizlerle birlikte ikametgah etmekte. Sadece burada ekonomik olarak değil, tabi ki Fethiye ekonomisine yön veren en büyük ülke olan İngiltere’den gelen buradaki misafirlerimiz. Ama biz onu öyle düşünmüyoruz çünkü farklı kültürlerin entegrasyonu bizim için çok önemli. Burada Fethiye Belediyesi’nin yapmış olduğu bütün sosyal sorumluluk projelerinde burada yaşayan İngiliz vatandaşlarımız bize destek veriyorlar. Onlarla birlikte biz burada güzel projelere imza atıyoruz. Ölüdeniz belediyemizde de onlar için irtibat büromuzu açtık. Burada yaşayan vatandaşlarımız ve belediye personelleriyle birlikte ortak çalışıyoruz. Liverpool benim çok önem verdiğim bir yer. Gerçekten farklı jenerasyonların saygı duyduğu Beathles grubunun bir şehri. Aynı zamanda Liverpool, çocukluğumun İngiltere’deki futbol takımı. Sempati duyduğum halen daha büyük bir keyifle izlediğim bir takım. Biz birçok sosyal sorumluluk projesinde, değerli başkanım ile birlikte aktif bir şekilde çalışmak istiyoruz. Liverpool’la Fethiyemizi kardeş şehir yapmak istiyoruz, kendileri de uygun görürlerse. Tekrar kendilerine hoşgeldiniz diyorum ve burada yaşayan tüm yurttaşlarımızın sevgilerini iletiyorum” şeklinde konuştu.

Geçici hayvan bakım merkezine ziyarette bulundular
Konuşmaların ardından Liverpool Belediye Başkanı (Lord Mayor) Anna Rothery, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve eşi Çiğdem Karaca, Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli, ilgili birim amirleriyle Belediye’nin geçici hayvan bakım merkezini ziyaret ettiler. Yenilenme çalışmaları süren hayvan bakım merkezinde, giriş noktasından itibaren Rothery incelemelerde bulundu. Hayvanseverler de bu ziyarete eşlik etti. Karaca, çalışmaların devam ettiği bölgede önemli çalışmalara imza atacaklarını söyledi. Rothery, Karaca ve ekibine başarılar diledi. Hayvan bakım merkezinde yavru köpekleri gören heyet, köpekleri kucaklarına alarak sevdiler. Belediye Veterineri Emre Kangal, çalışmalar hakkında gelen ziyaretçi heyete bilgiler sundu.

Dastar dokudular
Geçici hayvan bakım merkezinin ardından Belediye Başkanı Alim Karaca’nın eşi Çiğdem Karaca, Liverpool Belediye Başkanı Rothery ile birlikte Yeşilüzümlü’deki dastarhane’ye ziyarette bulundular. İlk ziyaret Yeşilüzümlü Durmuş Demirci sosyal tesislerindeki yeni yapılan dastar dokuma alanına gerçekleştirildi. Burada Liverpool Belediye Başkanı Rothery ve Başkan Yardımcısı Nicola Parry, dastarhanedeki dokuma öğreticileriyle, dastarın nasıl dokunduğu konusunda bilgi aldılar. Çiğdem Karaca, ikinci katta Başkan Rothery’ye ürünlerin bulunduğu kısmı da gösterdi. Buranın ardından Belediye Dastarhanesi’ne geçildi. Rothery, Belediye dastarhanesinde yapılan ürünleri çok beğendiğini söyledi.

16.09.2020Hata Bildir
Bunu Paylaşabilirsiniz
Yorumlar

    İlk yorumu siz yapsanız nasıl olur :)