logo

Maske ve Eldiven Atıklarını Sokağa Atmayın


Fethiye Belediyesi, tüm dünyayı saran Corona Virüsü (Covid-19) salgını sebebiyle vatandaşları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeler doğrultusunda bilgilendirmeye devam ediyor.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı ‘Tek Kullanımlık Maske, Eldiven Gibi Kişisel Hijyen Malzeme Atıklarının Yönetiminde Covid-19 Tedbileri’ konulu genelgenin ardından Fethiye Belediyesi harekete geçti. Maske ve eldiven gibi kişisel hijyen malzeme atıklarının balkonda bir kap veya kova içerisinde toplanması, biriktirilen atıkların bir torbaya koyularak ağzının sıkıca bağlanması ve en az 3 gün balkonda bekletilmesi konusunda vatandaşlar bilgilendiriliyor.Fethiye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Mahmut BAYRAKTAR yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımızı maske ve eldiven gibi kişisel hijyen malzeme atıklarının biriktirilmesi konusunda bilgilendiriyoruz. Biz Fethiye Belediyesi olarak belediye hizmet binalarımıza, dezenfektan noktalarımıza ve nüfusun yoğun olduğu bölgelere maske ve eldiven atıkları için plastik konteynır koyuyoruz. Ancak marketlerden, özel işletmelerden ve vatandaşlarımızdan ricamız, evlerinde ve işletmelerinde maske ve eldiven atıkları için ayrı bir kutu hazırlamalarıdır. Bu oldukça hassas ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Amacımız vatandaşlarımızın eldiven ve maske gibi malzemeleri çöpten ayrı biriktirmesini sağlamaktır. Bu tür kişisel hijyen malzeme atıkları 3 gün bekletildikten sonra evsel atık sınıfına dönüşüyor. Bizler çeşitli noktalara vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla hazırlanan bilgilendirme afişlerini asacağız” diyerek Fethiye halkını bu konuda bilinçli olmaya davet etti.Fethiye Belediyesi tarafından vatandaşları bilgilendirmek amacıyla hazırlanan afişlerde yer alan bilgiler şu şekilde;

Maske, eldiven, mendil, ve diğer kişisel hijyen malzemesi atıklarınızı, balkonda ayrı bir şekilde, yırtılmaya dayanıklı plastik çöp poşetlerinde muhafaza ediniz.

Küçük miktarlar halinde biriken atıklarınızı, başka bir poşete koyarak ve ağzını sıkıca bağlayarak en az 72 saat yine balkonda bekletmelisiniz.72 saat sonunda bu atık poşetlerinizi günlük diğer çöplerinizle birlikte atabilirsiniz.

Bu atıklarla her temasınızda ellerinizi en az 20 sn sabun ve su ile yıkamalısınız.

16.04.2020Hata Bildir
Bunu Paylaşabilirsiniz
Yorumlar

    İlk yorumu siz yapsanız nasıl olur :)